Македонското средновековие во британските дипломатски извори

Cepreganov, Todor (2014) Македонското средновековие во британските дипломатски извори. In: Самоиловата држава во историската, воено-политичката, духовната и културната традиција на Македонија, 24-26 Oct 2014, Strumica, Macedonia. (Unpublished)

[img]
Preview
Text
Научен собир-Самуил-Струмица.pdf

Download (225Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Содржина Самуил.pdf

Download (666Kb) | Preview

Abstract

Британската дипломатија ги користела податоците на Истражувачкиот оддел во однос на историјата на Македонија во ситуации кога требало да се донесат одлуки кои биле од интерес за британските интереси. Тоа се случило за време на одржувањето на Версајската мировна конференција, во време на ангажирањето на обавештајната служба во Македонија и состојбата во делот на Македонија во рамките на Грција. Во тој контекст во анализите на експертите се даваат податоци за средновековието во Македонија.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Todor Cepreganov
Date Deposited: 19 Nov 2014 10:58
Last Modified: 04 Aug 2015 10:02
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/11227

Actions (login required)

View Item View Item