Меѓународен ден на џезот 2014

Popovski, Saso (2014) Меѓународен ден на џезот 2014. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Image
10270769_552207611562664_4164891739032024340_n.jpg

Download (40Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
1782061_10203467807446111_4586471770678918956_n.jpg

Download (38Kb) | Preview
[img]
Preview
Image
10268657_10152161566217753_4444641009494955583_n.jpg

Download (37Kb) | Preview

Abstract

Концерт на Поповски, Јосифовски, Секуловски Трио & Кирил Кузманов (саксофон) Овој настан е дел од глобалната акција за прослава на Меѓународниот ден на џезот кој вклучува настапи и концерти во преку 100 земји во светот. Овој ден ги сплотува нациите и општествата прославувајќи ја уметноста на џезот, потенцирајќи ја неговата важна улога во охрабрувањето на дијалогот меѓу културите и цивилизациите, промовирајќи го човековото достоинство. Оваа година, Младински културен центар – Битола (официјално регистриран UNESCO клуб) по втор пат се вклучува во оваа глобална акција во партнерство со Porta Jazz.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Saso Popovski
Date Deposited: 06 May 2014 09:30
Last Modified: 06 May 2014 09:30
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9887

Actions (login required)

View Item View Item