Од суштина кон форма: Приказни од Болоњските шуми

Barbareev, Kiril (2013) Од суштина кон форма: Приказни од Болоњските шуми. Нова Македонија, Скопје.

[img]
Preview
Text
Од суштина кон форма.pdf

Download (192Kb) | Preview
Official URL: http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?ves...

Abstract

Човекот станува мудар и духовно зрел, благодарајќи на процесот на воспитание и образование. На човекот му е потребен друг човек за да стане човек, како што тоа убаво се покажува со примерот на духовното раѓање во дијалогот Гозба на Платон. Педагогијата како никогаш досега не била толку одвоена од општествените односи и духовниот живот, од децата, учениците и студентите. Па дури и тогаш кога се чинело дека се наоѓа на маргините на општествените случувања.

Item Type: Other
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Kiril Barbareev
Date Deposited: 09 Apr 2014 08:19
Last Modified: 09 Apr 2014 08:19
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9726

Actions (login required)

View Item View Item