Парадигмата на апсурдот и потрагата по смислата на постоењето во „Тврдина“ од Меша Селимовиќ

Dimova, Violeta (2014) Парадигмата на апсурдот и потрагата по смислата на постоењето во „Тврдина“ од Меша Селимовиќ. Книжевна академија (3-5). pp. 44-55. ISSN 1409-9438

[img]
Preview
Text
posledno pred print - knizevna akademija 3-5 2014 (1).pdf

Download (1469Kb) | Preview

Abstract

Во оваа статија ги истражувам оние проблеми и прашања, што си ги поставува Меша Селимовиќ во романот „Тврдина“, а се поврзани со местото на единката во општеството, со улогата и влијанието на семејството и начинот на постоење на единката во, и надвор од заедницата, која се обидува да се наметне со свои правила на игра, како глобален ум, кој управува со конците на животот на секој поединечно.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Violeta Dimova
Date Deposited: 02 Apr 2014 10:23
Last Modified: 02 Apr 2014 10:23
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9669

Actions (login required)

View Item View Item