Комитско оро

Janevski, Vladimir (2013) Комитско оро. Македонска академија на науките и уметностите: Сто години од Балканските војни, Скопје.

[img]
Preview
Text
100 год МАНУ.pdf

Download (1742Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
КОМИТСКО ОРО.pdf

Download (353Kb) | Preview

Abstract

Првите пишани извори кои можеме да ги проследиме се годините пред балакнските војни, односно првите етнографи кои истражувале во крајот на XIX век ни ги даваат првите информации за Комитското оро. Овој период е многу значаен за македонската традиционална игра затоа што се појавуваат првите визуелни и пишани извори за истите.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 24 Mar 2014 10:12
Last Modified: 24 Mar 2014 10:12
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9497

Actions (login required)

View Item View Item