Форми и облици во македонскиот играорен репертоар

Janevski, Vladimir (2013) Форми и облици во македонскиот играорен репертоар. Фестивал за народни игри и песни, Илинденски денови - Битола, 5 (5). pp. 5-16.

[img]
Preview
Text
ЗБОРНИК 2013 -.pdf

Download (38Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
ЗБОРНИК 2013.pdf

Download (11Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
ФОРМИ И ОБЛИЦИ.pdf

Download (407Kb) | Preview

Abstract

Во текстот главно се детерминирани термини кои даваат подобра слика за формите и облиците во играорниот репертоар. Застапени се главно најтипичните форми и облици и предку дескрипција и графикони објаснети се главните стилски решенија во Македонскиот репертоар.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 24 Mar 2014 10:09
Last Modified: 24 Mar 2014 10:09
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9490

Actions (login required)

View Item View Item