Етичките вредности во бајките од браќата Грим

Dimova, Violeta and Nikolovska, Gabriela (2013) Етичките вредности во бајките од браќата Грим. Годишен зборник 2013 - Филолошки факултет, УГД - Штип. ISSN 1857-7059

[img]
Preview
Text
виолета и габриела зборник.pdf

Download (422Kb) | Preview
Official URL: http://js.ugd.edu.mk/index.php/YFP/article/view/73...

Abstract

И ден денес се прашуваме во што точно се наоѓа тајната на убавината на бајките, приказните и митовите, собрани и испечатени од страна на браќата Грим. Што тоа, што секогаш ги прави интересни за читање, како за младите читатели така и за повозрасните? Денеска, кога живееме во време на изгубени хумани вредности, дури и кај најмладите жители на планетава Земја, она што ни недостасува на сите е, во таа постојана борба меѓу доброто и злото, да победи доброто, етичкото, праведното, како врвна категорија на убавината на постоењето. И покрај модерниот и секако брз начин на живеење, како и револуционерниот напредок на сите научни и техничко-технолошки полиња, сепак, целта од највисок ранг е да се придржуваме кон основните етички принципи. Сметам дека овие основни морални вредности се длабоко врежани во бајките во изданието ,,Детски и семејни бајки’’ на браќата Грим.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Violeta Dimova
Date Deposited: 13 Feb 2014 09:36
Last Modified: 07 Aug 2015 08:54
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9230

Actions (login required)

View Item View Item