Примена на ортопедски корсет кај деца со Scoliosis thoracalis

Panov, Nenad and Panova, Gordana and Ivanovska, Blagica and Velickova, Nevenka and Nikolovska, Lence (2011) Примена на ортопедски корсет кај деца со Scoliosis thoracalis. In: 34 International Medical Scientific Congress for medical students and young doctors, 12-15 May 2011, Ohrid, Macedonia.

[img]
Preview
Text
примена на ортопедски корсет-34-Macedonian Medical Students Association 9.pdf

Download (741Kb) | Preview

Abstract

Сколиоза е странично искрувување на рбетот. Нормално, рбетот има три кривини, една на вратот, една во горниот дел на грбот и една во долниот дел од грбот. Овие кривини може да се видат ако детето се посматра странично, но ако се гледа од назад рбетот изгледа прав. Наместо да биде прав, тој добива облик на буквата S или на буквата C.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 13 Feb 2014 09:30
Last Modified: 05 Aug 2015 10:21
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9216

Actions (login required)

View Item View Item