Медицинска етика

Panova, Gordana (2013) Медицинска етика. ISBN 978-608-4708-95-7.

[img]
Preview
Text
2014-Лекторирано 5-МЕДИЦИНСКА ЕТИКА-крајно-1.pdf

Download (1274Kb) | Preview

Abstract

Уште од самиот почеток на студирањето, неопходно е студентите на Медицина и Високата здравствена школа да се запознаат со најважните и основни принципи и содржината на Медицинската етика. Етичкиот профил на секој поединец и на секое стручно лице почива на моралните темели кои тој во текот на животот со помош на блиските, родителите, пријателите и наставниците ја гради конструкцијата на своите животни и морални вредности.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Health biotechnology
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 06 Feb 2014 11:21
Last Modified: 06 Feb 2014 11:21
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9097

Actions (login required)

View Item View Item