Фармацевтска комора на Македонија - Воведен курс

Angelovska, Bistra (2013) Фармацевтска комора на Македонија - Воведен курс. . (Unpublished)

[img]
Preview
Text
воведен курс-фармацевтска комора.pdf

Download (296Kb) | Preview

Abstract

Потекло на зборот – од грчките зборови фармаки (лекува), фармакон (лек и отров), фармакеиа (аптека, давање на лекови) Фармацијата како применета наука се занимава со лековите и медицинските помагала, лабораториски испитувања, научно-истражувачка работа, едукација на стручни кадри, пружање на фармацевтска здравствена заштита

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Bistra Angelovska
Date Deposited: 24 Jun 2014 08:27
Last Modified: 07 Aug 2015 10:46
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/9047

Actions (login required)

View Item View Item