Примена на изокинетиката во рехабилитација после реконструкција на преден вкрстен лигамент

Handziski, Zoran (2013) Примена на изокинетиката во рехабилитација после реконструкција на преден вкрстен лигамент. In: Sport medicine seminar, 13-14 March, 2013, Skopje.

[img]
Preview
Text
izokinetika i LCA.pdf

Download (5Mb) | Preview
[img]
Preview
Text
List of lecturers and themes.pdf

Download (170Kb) | Preview

Abstract

Главна цел на реконцстукцијата на LCA е враќање на спортистот на претходното ниво на функционалност колку што е можно побезбедно и побрзо. Степенот на агресивност во враќањето на претходното ниво е контраверзно. Иако поделбата во фази (рана, средна и касна) е арбитрарно, сепак дозволува потенцирање на фазите на рехабилитација по логичен и систематски пат. Постои базичен концепт за кој воолгавно постои согласнот.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Dance Vasileva
Date Deposited: 29 Jan 2014 14:47
Last Modified: 07 Aug 2015 09:24
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8890

Actions (login required)

View Item View Item