Човекот во функција на идејата - партитура или дивертисман?

Dimova, Violeta (2013) Човекот во функција на идејата - партитура или дивертисман? Чашуле, отпосле.

[img]
Preview
Text
Виолета Димова - МАНУ (1).pdf

Download (507Kb) | Preview

Abstract

Статијата зборува за кумулативната енергија на интертекстуалноста, за текстовната интеракција што се создава во внатрешноста на еден текст, доловена преку комуникациската аксијална поврзаност меѓу драмата „Партитура за еден Мирон“ и драмската етида „Дивертисман за еден Стрез“ од Коле Чашуле.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Violeta Dimova
Date Deposited: 24 Jan 2014 11:08
Last Modified: 24 Jan 2014 11:08
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8791

Actions (login required)

View Item View Item