Извештај од Патрик Хачисон Еванс, член на британска воена мисија во делот на Македонија во рамките на Грција во текот на Втората светска војна

Cepreganov, Todor (2013) Извештај од Патрик Хачисон Еванс, член на британска воена мисија во делот на Македонија во рамките на Грција во текот на Втората светска војна. MRTV.

[img]
Preview
Text
EVANS-SERIJAL ZA UGD.pdf

Download (555Kb) | Preview

Abstract

При крајот на 1943 година на територијата на Македонија во рамките на Грција, во околината на Лерин е спуштена британска мисија под раководство на Патрик Еванс. Во својот извештај од 1944 година, меѓу другото, известува и за посебноста на народот кој живее на таа територија.

Item Type: Other
Subjects: Humanities > History and archaeology
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Todor Cepreganov
Date Deposited: 12 Dec 2013 10:35
Last Modified: 12 Dec 2013 14:38
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8374

Actions (login required)

View Item View Item