Књижевност за децу и њена улога у васпитању и образовању деце школског узраста

Dimova, Violeta (2013) Књижевност за децу и њена улога у васпитању и образовању деце школског узраста. Књижевност зѕ децу и њена улога у васпитању и образовању деце школског узраста. pp. 323-331. ISSN 978-86-6301-005-5

[img]
Preview
Text
Zbornik knjizevnost.pdf

Download (1542Kb) | Preview

Abstract

Глобалните пресврти во социјалната, културната и политичката сфера кај нас и во светот се одразуваат и во потходот кон литературата за деца, без оглед на тоа дали се работи за „стари“ или нови книги за деца. Сите варијанти на естетичкото (убавото, грдото, возвишеното, трагичното, комичното)се присутни и во литературата за деца,а тоа е причина повеќе за примена на еден естетички концепт при градењето на постапките за естетска комуникација со светот на делото и со светот на детето.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Violeta Dimova
Date Deposited: 15 Nov 2013 12:14
Last Modified: 15 Nov 2013 12:14
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8110

Actions (login required)

View Item View Item