Метод на учење на странски јазици преку задачи

Daskalovska, Nina (2009) Метод на учење на странски јазици преку задачи. Литературен збор (1-3). pp. 95-105. ISSN 0024-4791

[img]
Preview
Text
Метод на учење на странски јазици преку задачи.pdf

Download (166Kb) | Preview

Abstract

Полето на изучувањето на странските јазици е богато со многу приоди и методи. Некои од нив траеле кратко, некои се задржале подолго време, но секој од нив оставил некаква трага и им помогнал на лингвистите и наставниците да увидат што може, а што не може да функционира во наставата по странски јазици. Еден од најновите методи е методот на учење преку задачи кој произлезе од комуникативните приоди за учење на странските јазици. Во овој труд се дискутира за карактеристиките на овој метод, неговите позитивни и негативни страни и импликациите на наставата.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Nina Daskalovska
Date Deposited: 14 Nov 2013 10:33
Last Modified: 14 Nov 2013 10:33
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/8022

Actions (login required)

View Item View Item