60 години Служба за трансфузија на крв, 60 години организирано крводарување во општина Штип

Kamcev, Nikola and Kamceva, Gordana and Velickova, Nevenka and Kamceva, Milka (2013) 60 години Служба за трансфузија на крв, 60 години организирано крводарување во општина Штип. In: 4 Македонски конгрес за историја на медицина со меѓународно учество, 18-19 Apr 2013, Скопје.

[img]
Preview
Text
Istorija na Medicina-60.pdf

Download (291Kb) | Preview

Abstract

Станува збор за ретроспективна студија која го прикажува развојот на крводарителството во општина Штип, во периодот од 50 години од минатиот век па се до денес. Неговите почетоци, промени, недоследности и прилагодувања кон целокупниот здравствен систем. Целокупната студија е базирана на сите досегашни архивски податоци од Клиничката болница во Штип и пошироко.

Item Type: Conference or Workshop Item (Speech)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Nevenka Velickova
Date Deposited: 25 Oct 2013 13:10
Last Modified: 30 Oct 2013 19:25
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7784

Actions (login required)

View Item View Item