Ран детски кариес „Кариес од шишенцето"

Zarkova, Julija (2011) Ран детски кариес „Кариес од шишенцето". Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип (13). pp. 21-22. ISSN 1857-5994

[img]
Preview
Text
1.Rан детски кариес - Кариес од шишенцето.pdf

Download (271Kb) | Preview

Abstract

Раниот детски кариес или така наречениот кариес од шишенцето претствува брзо напредувачки деструктивен процес кој ги зафаќа млечните заби. Овој кариес обично се јавува кај доенчињата или децата од предшколска возраст и тоа најчесто од 18 месеци до 3 -та година. Настанува како резултат на прекумерна употреба на цуцли и шишиња за хранење, со млеко и млечни формули, овошни сокови, чаеви и други течности кои содржат голема количина на шеќери обично пред спиење или за време претпладневната дремка кај детето. Исто така се јавува и при консумација на цврста и леплива храна богата со шеќери (карамели,чоколади,чипсови итн.) односно храна со висок т.н кариоген потенцијал, пред спиење без соодветна орална хигиена и четкање на забите.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Julija Zarkova Atanasova
Date Deposited: 24 Oct 2013 09:20
Last Modified: 06 Aug 2015 10:46
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7711

Actions (login required)

View Item View Item