Колку за Македонија е блиска иднината на „општество без кеш“ - Кожниот не се менува лесно со електронски паричник

Gogova Samonikov, Marija (2010) Колку за Македонија е блиска иднината на „општество без кеш“ - Кожниот не се менува лесно со електронски паричник. Бизнис - Дневен економски весник (598). pp. 2-3.

[img]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_marija.gogova_Desktop_zoki_Scan07.pdf

Download (3332Kb) | Preview
Official URL: http://www.biznis24.com.mk

Abstract

Статијата се однесува на состојбата со електронските финансии и нивна примена во Република Македонија. Замислата на општество во кое сите трансакции се одвиваат електронски се почесто е тема на анализи како од ИТ стручните лица така и од економистите. Стаитјата одговара колку е Македонија блиску и колку Македонија е подготвена да излезе во пресрет на општество во кое не постојат пари во физичка форма, туку се се реализира преку електронски трансакции.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Marija Gogova
Date Deposited: 24 Sep 2013 13:19
Last Modified: 24 Sep 2013 13:19
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7492

Actions (login required)

View Item View Item