Македонија во рамките на унитарното раководење

Gogova Samonikov, Marija (2010) Македонија во рамките на унитарното раководење. Бизнис - Дневен економски весник (586). p. 4.

[img]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_marija.gogova_Desktop_zoki_Scan06.pdf

Download (2398Kb) | Preview
Official URL: http://www.biznis24.com.mk

Abstract

Статијата опфаќа теоретски разработени модели на финансиска регулација во економската литература. Во трудот е објаснет начинот на работа на македонските банки и нивното вклопување во светските трндови на модели на финансиска регулација.Се дава и одговор на тоа дали моделите на раководење се соодветни на општествените системи, конкретно макеоднскиот систем, и дали тие (моделите) се покажуваат како најсоодветни.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Marija Gogova
Date Deposited: 24 Sep 2013 13:19
Last Modified: 24 Sep 2013 13:19
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7491

Actions (login required)

View Item View Item