Маја Кикириткова со учество во проектот- Мода за носење

Kikiritkova, Maja (2009) Маја Кикириткова со учество во проектот- Мода за носење. [Show/Exhibition]

[img]
Preview
Text
__ugd.edu.mk_private_UserFiles_maja.kikiritkova_Desktop_МОДА ЗА НОСЕЊЕ.pdf

Download (361Kb) | Preview

Abstract

Културен Центар ЦК продолжвува со својата мисија за подршка и промоција на младите домашни автори. Седум млади модни креатори од Македонија и уште толку од Србија ќе претстават свои креации во рамките на проектот МОДА ЗА НОСЕЊЕ“ кој ќе се одржи во сабота во Културниот центар ЦК со почеток о 18:30 часот. Базарот на млади модни дизајнери е со продажен карактер и е отворен само една вечер - на 26 септември, како дел од програмата на манифестацијата Бела Ноќ 2009. Посетителите ќе можат да погледнат и купат иновативни модни креации и модни додатоци како брошеви, накит, шалови, торби... Проектот "Мода за носење" е инициран од дизајнерката Људмила Стратимировиќ од Белград. Водејќи се од потребата за поддршка на млади независни креатори го создава проектот Базар Мода. Поради оригиналноста и креативноста, проектот успешно се наметнува на белградската сцена под наслов "Мода за понети". Во една од поставките на "Мода за понети" во мај годинава учествуваа и македонски автори / дизајнери. Како резултат на ова позитивно искуство, за прв пат во сабота проектот "Мода за носење" ќе биде и во Скопје. За учество на отворен конкурс се пријавуваа и млади домашни автори, од кои седумина селектирани ќе се претстават заедно со гостите од Белград во КЦ ЦК.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Maja Kikiritkova
Date Deposited: 19 Sep 2013 08:08
Last Modified: 19 Sep 2013 08:08
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7480

Actions (login required)

View Item View Item