Една мрачна ноќ со Маја Кикириткова

Kikiritkova, Maja (2011) Една мрачна ноќ со Маја Кикириткова. [Show/Exhibition]

[img] Text (Една мрачна ноќ со Маја Кикириткова)
2286-edna-mracna-nokj-so-maja-kikiritkova

Download (83Kb)
Official URL: http://www.karmakasha.mk/moda/mk-moda/item/2286-ed...

Abstract

Силна и независна жена која знае што сака и не се плаши од предизвиците што ги носи животот е лајтмотивот на дизајнерката Маја Кикириткова во подготвувањето на колекцијата Dark Night наменета за сезоната есен-зима 2011/12. Вообичаено инспирирана од жените што се уникатни, поинакви и секогаш забележливи во околината во која се движат, во моделите на Кикириткова може да се пронаје секоја самоуверена жена.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Maja Kikiritkova
Date Deposited: 13 Sep 2013 13:53
Last Modified: 13 Sep 2013 13:53
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7338

Actions (login required)

View Item View Item