Театарска претстава- „Самоубиство на осаменоста“ Костимограф- Маја Кикириткова

Kikiritkova, Maja (2013) Театарска претстава- „Самоубиство на осаменоста“ Костимограф- Маја Кикириткова. „Самоубиство на осаменоста“ - нов проект на штипскиот театар.

Full text not available from this repository.
Official URL: http://iris.mk/index.php/vesti/lokalnivesti/7002-2...

Abstract

„Самоубиство на осаменоста“ во режија на Александар Мирошниченко од Украина, е новиот театарски проект што од утре ќе започне да се работи во штипскиот народен театар. Украинскиот режисер во Штип доаѓа со речиси искристализирана слика за потенцијалот на штипските актери. Неполни 40 дена, толку ќе трае и работниот процес. Премиерата е закажана за 1 јуни. Со новата претстава „Самоубиство на осаменоста“ штипскиот театар ја завршува програмата финансирана од Министерството за култура. Костимите за новата претстава, која ќе ја режира украинскиот режисер Мирошниченко, ќе ги работи Маја Кикириткова, сценографијата е на Владо Ѓоревски Рафик, а музиката ќе биде на Бошко Симоновски.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Technology
Depositing User: Maja Kikiritkova
Date Deposited: 13 Sep 2013 11:15
Last Modified: 13 Sep 2013 11:15
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7324

Actions (login required)

View Item View Item