Споредба на перформансите на 802.11n стандардот за различни класи на безжични мрежни уреди

Skrbina, Nebojsa and Bogdanoski, Mitko and Gelev, Saso (2010) Споредба на перформансите на 802.11n стандардот за различни класи на безжични мрежни уреди. In: Втора конференција за информатички технологии за млади истражувачи CITYR10.

[img]
Preview
Text
CITYR10 - Споредба на перформансите на 802.11n стандардот за различни класи на безжични мрежни уреди.pdf

Download (794Kb) | Preview

Abstract

Овој труд е приказ на последниот стандард за безжични локални мрежи под името 802.11n. Опишан е развојот на верзиите, како и патот кој требаше да се помине за да верзијата 11.0 прерасне во полноправен стандард, по скоро шест години од изгласувањето на првата верзија. Објаснети се новите технологии со чија помош мрежните уреди можат да постигнат многу поголема брзина на пренос во однос на своите претходници. Исто така, спецификациите на овој стандард налагаат мрежните уреди да можат да комуницираат со другите мрежни уреди кои се произведени според било кој претходен 802.11 стандард. Потоа е даден опис на тестирање на пропусноста на три мрежни уреди, како и соодветните резултати кои се добиени при ова тестирање. На крај следи заклучокот од целото тестирање, како и препораки за идните сопственици на овие уреди.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Engineering and Technology > Electrical engineering, electronic engineering, information engineering
Divisions: Faculty of Electrical Engineering
Depositing User: Saso Gelev
Date Deposited: 13 Sep 2013 09:39
Last Modified: 27 Sep 2013 09:25
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7104

Actions (login required)

View Item View Item