Далечинско управување/мониторирање на пумпна станица

Gorgievski, Ognen and Gelev, Saso (2012) Далечинско управување/мониторирање на пумпна станица. In: Четврта конференција за информатички технологии за млади истражувачи.

[img]
Preview
Text
CITYR 2012-Dalecinsko upravuvanje so pumpni stanici.pdf

Download (1327Kb) | Preview

Abstract

Развојот на технологијата носи одредени придобивки кои најмногу се чувствуваат во техничките области од кои особено во индустријата. Потрагата по идеални решенија и начини за олеснување доведува и до потреба за далечинско управување и мониторинг. Во индустријата далечинското управување и мониторинг на системите и процесите овозможува навремено, независно и ефикасно реагирање што е од критично значење за стабилноста и правилното функционирање на системот. Во овој труд, главна цел на истражувањето ќе биде описот и имплементацијата на еден систем за далечински мониторинг преку кој ќе може да се пристапи до управувањето на одредена пумпна станица. Потребно ќе биде да се воспостави врска (конекција) помеѓу клиент и точка на пристап. Далечинскиот мониторинг и управување ќе се врши преку клиентот односно компјутер на кој ќе биде инсталирана СКАДА апликација.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Engineering and Technology > Electrical engineering, electronic engineering, information engineering
Divisions: Faculty of Electrical Engineering
Depositing User: Saso Gelev
Date Deposited: 12 Sep 2013 12:40
Last Modified: 12 Sep 2013 12:40
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7085

Actions (login required)

View Item View Item