Новиот начин на комуникација: Социјални мрежи

Erol, Maksud and Sandulovska, Marija and Gelev, Saso (2012) Новиот начин на комуникација: Социјални мрежи. In: Меѓународна научна конференција „Лицата на кризата“.

[img]
Preview
Text
EURM-2012-Liceto na krizata Nov nacin na komunikacija.pdf

Download (2543Kb) | Preview

Abstract

Социјалните мрежи се места за интеракција каде учеството и дискусијата се основа и каде што луѓето можат да зборуваат за своите чувства, идеи и креации. Таквата виртуелна средина - социјална мрежа - е кориснички базирана средина и се чини дека е важна во поглед на собирање на луѓето заедно и зголемување на врската меѓу нив. Повеќето научни истражувања во оваа област покажуваат дека луѓето поминуваат повеќе време во овој вид на средини, обидувајќи се да ги исполнат нивните вистински животни потреби во оваа виртуелна реалност и сакаат да живеат во неа преку реконструкција на еден нов свет за себе. Од време на време е дури и забележано дека границата меѓу виртуелниот и реалниот свет не е јасна.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Engineering and Technology > Electrical engineering, electronic engineering, information engineering
Divisions: Faculty of Electrical Engineering
Depositing User: Saso Gelev
Date Deposited: 11 Sep 2013 09:38
Last Modified: 13 Sep 2013 14:02
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7080

Actions (login required)

View Item View Item