Smile does matter-contemporary orthodontic treatment

Popovski, Stipica (2013) Smile does matter-contemporary orthodontic treatment. In: BASS 2013 Skopje Macedonia, Skopje.

[img]
Preview
Text
smile does matter.pdf

Download (7Mb) | Preview

Abstract

Потрагата по убавината датира од древните времиња. Таа била барана насекаде и од секого Убавината била пресудна за многу војни, интриги па дури и за Иако општо прифатените критериуми за убавина се менувале со текот на времето Еден нејзин сегмент одсекогаш останува непроменет. Тоа е убавата насмевка. Без разлика дали станува збор за , маж или жена момче или девојче, баба или дедо, Тоа е дел од вашата личност. Тоа е начинот на кој можете да го претстави себеси и на другите. Тоа ви го дефинира. Тоа е зошто тоа е толку важно да се земе добра нега од најважните елементи на вашата насмевка-забите, непцата, и устата. Затоа што ако не сте уверени со вашата стоматолошка здравје и изглед, тоа може да влијае на начинот на кој се чувствувам за себе и тоа како другите ќе го гледаат. атрактивноста удар не само врз парење успех, но, исто така, сродство можности, евалуации на личноста и на ефикасноста, како и можности за вработување.Навистина социобиолошката перспектива на атрактивноста сугерира има еволутивен основа која обезбедува маркер на репродуктивните фитнес . Во согласност со ова е утврди дека рејтингот на привлечноста на лицето имаат висок степен на конзистентност меѓу културите . Исто така, предност за атрактивни лица е пронајден кај доенчиња укажува дека овој феномен се јавува во почетокот на развојот.

Item Type: Conference or Workshop Item (Keynote)
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Stipica Popovski
Date Deposited: 27 Aug 2013 14:04
Last Modified: 27 Aug 2013 14:04
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/7018

Actions (login required)

View Item View Item