Лекови и орално здравје

Dimova, Cena (2011) Лекови и орално здравје. Medicus - Informativen glasnik na javnoto zdravstvo, Stip, 6 (13). p. 45. ISSN 1857-5994

[img]
Preview
Text
medicus dimova.pdf - Published Version

Download (4Mb) | Preview

Abstract

Голем број лекови вклучувајќи ги и лековите на рецепт, витамини и минерали, растителни препарати може да влијаат на оралното здравје. Лековите имаат потенцијал да предизвикаат состојби како што се сува уста, обилно крвавење, орална кандидијаза, гингивална хиперемија, промени на сетилото за вкус, забна дисколорација, стоматитис, улцерации и некроза.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 01 Apr 2013 11:38
Last Modified: 19 Feb 2014 08:40
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6064

Actions (login required)

View Item View Item