Велмевци - предци и наследници

Dimitrov, Nikola (2009) Велмевци - предци и наследници. Other. Месна заедница село Велмевци, Демир Хисар.

[img]
Preview
Image
Монографска книга,Велмевци 01,2009.jpg

Download (169Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
ВЕЛМЕВЦИ, Монографија, Никола В. Димитров.pdf

Download (1121Kb) | Preview

Abstract

Монографска книга за село Велмевци опфаќа пет дела: - Прв дел, Природно-географски карактеристики - Втор дел, Потекло на името на селото, население и историски приказ, - Трет дел, Стопански карактеристики и општествен живот, - Четврт дел, Етнографски одлики на населението и културно-историски споменици, - Петти дел, Периоди на просперитет, стагнација и перспективи. На крајот монографскатас книга са село Велмевци завршува со обемни и разновидни материјали, и родословни стебла.

Item Type: Monograph (Other)
Subjects: Social Sciences > Social and economic geography
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Nikola Dimitrov
Date Deposited: 22 Apr 2013 09:49
Last Modified: 22 Apr 2013 09:49
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/6059

Actions (login required)

View Item View Item