Ендопротеза на колениот зглоб - рана рехабилитација

Dimitrov, Olgica and Mladenovski, Saso (2009) Ендопротеза на колениот зглоб - рана рехабилитација. . (Unpublished)

[img] Video
Trajkova Vidosava - Koleno.mpg

Download (13Mb)
[img]
Preview
Text
Ендопротеза на колениот зглоб – рана рехабилитација.pdf

Download (1167Kb) | Preview

Abstract

Дегенеративни промени на зглобна рскавица настануваат како резултат на губењето на механичка отпорност на истата, при што доаѓа до нарушување на рамнотежата помеѓу процесите на дегенерација и регенерација на рскавицата а се карактеризира со болка и оштетена функција на зглобот.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Saso Mladenovski
Date Deposited: 25 Mar 2013 15:46
Last Modified: 07 Aug 2015 11:32
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5930

Actions (login required)

View Item View Item