Лумбален болен синдром (ЛБС) кај здравствени работници - патогенеза и превенција

Dimitrov, Olgica (2011) Лумбален болен синдром (ЛБС) кај здравствени работници - патогенеза и превенција. . (Unpublished)

[img] Slideshow
lumbalen bolen sindrom КАЈ ЗДРАВСТВЕНИ.ppt

Download (1777Kb)

Abstract

Лумбален болен синдром е збир на симптомите со различна етиологија кои се презентираат во вид на болка во овој дел, и тоа на преминот од лумбалниот во сакралниот дел на рбетниот столб (помеѓу многу подвижен и оптоварен последен лумбален прешљен и слабо подвижна сакралната коска).

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Mirjana Kocaleva
Date Deposited: 25 Mar 2013 15:43
Last Modified: 09 Apr 2015 09:38
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5925

Actions (login required)

View Item View Item