Амбулантна коронарографија и коронарна интервенција-илузија или реалност

Idrizi, Spend (2009) Амбулантна коронарографија и коронарна интервенција-илузија или реалност. In: Меѓународен конгрес по студенти на медицина и млади лекари, 15-17 May, 2009, Ohrid, Macedonia.

[img] Slideshow
Коронарографија и коронарна интервенција-илузија или реалност.ppt

Download (3319Kb)
[img] Text
Koronarografija i koronarna intervencija-iluzija ili realnost.doc

Download (10Mb)

Abstract

Во последните две децении сведоци сме на извoнреден напредок како на кардиохирургијата така и на кардиологијата посебно на интервентната кардиологија во изнаоѓање на нови техники и можности како за дијагноза така и за третман на коронарна болест на срцето која претставува причинител број еден на смртноста на населението во целиот свет.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Spend Idrizi
Date Deposited: 26 Mar 2013 12:18
Last Modified: 19 Jun 2013 08:53
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5907

Actions (login required)

View Item View Item