Рана дијагностика на ракот на дојка

Veljanovska, Lidija (2012) Рана дијагностика на ракот на дојка. . (Unpublished)

[img]
Preview
Text
UGD Shtip 2012,Рана дијагностика на дојка др Лидија Вељановска.pdf

Download (2856Kb) | Preview

Abstract

Целта е рано откривање на ракот на дојката со што се зголемува веројатноста за излекување.Дијагностички процедури 1.1. Мамографија: 2.2. Ехо преглед 3. Магнетна резонанца на дојка 4. Дуктограм-галактограм, цитолошка анализа на секрет 5. Биопсија тенко иглена , кор, ехо водена 6. Вакум асистирана со Mammotome® or ATEC® (Automated Tissue Excision and Collection). Ехо асистирана, поголем примерок 7. Хируршка отворена биопсија

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lidija Veljanovska
Date Deposited: 25 Mar 2013 15:55
Last Modified: 09 Apr 2015 09:27
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5876

Actions (login required)

View Item View Item