КТ на срцеви заболувања

Atanasov, Zvonko (2012) КТ на срцеви заболувања. .

[img]
Preview
Text
КТ на срцеви заболувања Штип Март 2012.pdf

Download (6Mb) | Preview

Abstract

*Предност во однос на конвенционална ангиографија: Едноставен и брз начин со голема дијагностичка прецизност; Се изведува во конфорни услови за пациентот; Кратко време на траење на преглед; Се намалува бројот на класични инвазивни ангиографии. *Недостатоци во однос на коронарографија: Поголема доза на зрачење; Долготраен постпроцесинг на податоци; Прегледот не може да се повтори во исти акт; Послаба визуелизација на колатерална циркулација; Нова метода побарува долготрајна соодветна едукација.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Dzvonko Atanasov
Date Deposited: 22 Mar 2013 17:44
Last Modified: 09 Apr 2015 09:45
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5842

Actions (login required)

View Item View Item