Дијабетот и кардиоваскуларните болести

Zafirovska, Jasmina (2012) Дијабетот и кардиоваскуларните болести. . (Unpublished)

[img] Slideshow
dijabetes.pptx

Download (494Kb)

Abstract

-Епидемиолошки дијабетот е трта водечка причина за смртност,најмногу поради компликациите што ги дава на крвните садови на срцето -Дијабетот е водечка причина за слепило и нетрауматски ампутации на екстремитети -25% од пациентите со ХБИ имаат дијабет

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Mirjana Kocaleva
Date Deposited: 21 Mar 2013 21:34
Last Modified: 09 Apr 2015 09:31
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5808

Actions (login required)

View Item View Item