Резистенција на соеви на Pseudomonas aeruginosa според EUCAST стандардите во тек на 2011 и 2012 година кај пациенти во Специјална Болница Филип Втори – Скопје, Република Македонија

Tufekcievska-Guroska, Snezana (2012) Резистенција на соеви на Pseudomonas aeruginosa според EUCAST стандардите во тек на 2011 и 2012 година кај пациенти во Специјална Болница Филип Втори – Скопје, Република Македонија. In: IFIC, 10-13 October, 2012, Zagreb, Croatia.

[img]
Preview
Text
IFIC 2012.pdf

Download (404Kb) | Preview

Abstract

Pseudomonas aeruginosa е Грам-негативена опортунистичка бактерија која може да предизвика инфекција на скоро секое ткиво. Честа причина е за инфекции како резултат на ослабен имун одговор на домаќинот, вирулентните особини на причинителот и отпорностa кон антибиотици.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Snezana Guroska
Date Deposited: 08 Mar 2013 11:13
Last Modified: 06 Aug 2015 09:22
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5803

Actions (login required)

View Item View Item