Асоцираност на бубрежната болест со кардиоваскуларни заболувања кај болни кои имаат потреба од кардиохируршка интервенција

Mitrev, Zan (2011) Асоцираност на бубрежната болест со кардиоваскуларни заболувања кај болни кои имаат потреба од кардиохируршка интервенција. .

[img]
Preview
Text
Асоцираност на бубрежната болест.pdf

Download (674Kb) | Preview

Abstract

Бубрежната слабост е чест коморбидитет на кардиоваскуларните заболувања кој ја зголемува смртноста кај оперираните пациенти. Примената на реналната заместителна терапија овозможува подобри резултати кај пациентите што развиле бубрежна инсуфициенција. Планската подготовка на пациентите на хроничен програм на хемодијализа овозможува оперативно лекување на истите со добар клинички исход.

Item Type: Teaching Resource
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Biljana Kosturanova
Date Deposited: 04 Mar 2013 13:05
Last Modified: 04 Oct 2013 11:51
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5704

Actions (login required)

View Item View Item