Економско инвестициски процеси, криза и надежи

Georgieva Svrtinov, Vesna (2008) Економско инвестициски процеси, криза и надежи. Бизнис, Скопје.

[img]
Preview
Text
Економско инвестициски процеси, криза и надежи.pdf

Download (146Kb) | Preview

Abstract

Бурата околу ЕМ валута која почна во Азија во мај и ја погоди Латинска Америка, се верува дека веќе се шири и во Источна Европа. Кога ќе стигне таму, бурата ќе причини повеќе штета, поради послабите основи на Источно Европските економии, во споредба со оние во Азија и Латинска Америка. Земјите од ИЕ имаат голем дефицит на капитал и висок раст на кредити, кои се опасна комбинација во услови на глобална криза. Ненадеен прекин во капиталните текови е познат ризик за валутите на ИЕ последниве години и сега истот станува се појасна опасност. Унгарската форината и романската леа се ранливи, а притисокот врз курсот на латвијскиот лат и бугаркиот лев, најверојатно ќе се интензивира во следните месеци.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Vesna Georgieva Svrtinov
Date Deposited: 05 Feb 2013 13:25
Last Modified: 05 Feb 2013 13:25
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5506

Actions (login required)

View Item View Item