И Источна Европа чувствителна на криза-најранливи новите членки на ЕУ

Georgieva Svrtinov, Vesna (2008) И Источна Европа чувствителна на криза-најранливи новите членки на ЕУ. Бизнис, Скопје.

[img]
Preview
Text
И Источна Европа чувствителна на криза-најранливи новите членки на ЕУ.pdf

Download (141Kb) | Preview

Abstract

На глобалната финансиска криза не останаа имуни ниту земјите од Источна Европа. Тие на драматичен начин ги почувствуваа негативните ефекти од кризата. Некои земји, како Украина, Унгарија и Србија, веќе се обратија за помош кај ММФ. Потенцијално најранливи се најсиромашните нови членки на ЕУ, Романија и Бугарија. Многу од помалите земји од ИЕ, кои имаат големи финансиски побарувања и фиксен курс на домашната валута, се чинат посебно ранливи, но ниту една земја во регионот нема да остане имуна од стеснувањето на глобалното кредитирање, иако земјите со посилни основи ќе бидат помалку погодени. Големата рецесија ќе ги истакне застоените реформи од претходните години. Источно Европските земји сега мора да спроведуваат остра и итна политика, вршејќи реформа на јавните финансии. За земјите кои не се членки на ЕУ, како Р.Македонија шансите за влез во ЕУ, во сегашни услови се сè помали.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Vesna Georgieva Svrtinov
Date Deposited: 05 Feb 2013 13:16
Last Modified: 05 Feb 2013 13:16
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5502

Actions (login required)

View Item View Item