Рецесија-дефиниција, мерки и прогноза

Georgieva Svrtinov, Vesna (2009) Рецесија-дефиниција, мерки и прогноза. Економија и бизнис, Скопје.

[img]
Preview
Text
Рецесија-дефиниција, мерки и прогноза.pdf

Download (51Kb) | Preview

Abstract

Еврозоната за прв пат од нејзиното формирање, падна во рецесија. Сите земји прават напори за излез од кризата и предлагаат соодветни решенија. Во Р.Македонија во банкарскиот систем кризата се уште не се чувствува, тој е стабилен. Кризата се почувствува во реалниот сектор, како резултат на намалување на извозот во земјите, кои веќе се најдоа во рецесија. Од резултатот на превземените мерки ќе зависи колку ќе бидеме отпорни на глобалните рецесиони движења.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Vesna Georgieva Svrtinov
Date Deposited: 05 Feb 2013 13:13
Last Modified: 05 Feb 2013 13:13
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5474

Actions (login required)

View Item View Item