Аналгетици и антибиотици земање на своја рака или посета на стоматолог

Kovacevska, Ivona (2012) Аналгетици и антибиотици земање на своја рака или посета на стоматолог. Medicus, 7 (16). pp. 30-31. ISSN 1857-5994

[img]
Preview
Text
MEDICUS 2012 30 - 31.pdf

Download (257Kb) | Preview

Abstract

Независно од развитокот на технолошко техничките услови, материјалите и средствата во стоматолошките дисциплини, посетата на стоматолог се уште претставува непријатна, високо стресна поцедура која и покрај степенот на едукација, наобразба, искуство и возраст се уште се избегнува. Ваквиот феномен е поврзан со присуството на болка во помал или поголем обем, односно непријатна сензација но и пропратна звучна иритација. Сето ова прави да голем процент од популацијата се уште одењето на стоматолог го доживува како нешто непријатно и страшно, независно дали се работи само за рутински преглед или неодложна стоматолошка интервенција. Дел од современите пациенти и покрај тоа што се свесни за карактерот на стоматолошките интервенции го прифаќаат таквиот избор и помирени со тоа, на време а добар дел и пред време, загрижени за сопственото стоматолошко здравје го посетуваат стоматологот, се соочуваат со предизвикот и ја завршуваат таа “тегобна” активност.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Ivona Kovacevska
Date Deposited: 29 Jan 2013 08:42
Last Modified: 29 Jan 2013 08:42
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5183

Actions (login required)

View Item View Item