Село Зрново/The Village of Zrnovo

Marolov, Dejan (2013) Село Зрново/The Village of Zrnovo. Македонска ризница, 1 (6). pp. 34-40.

[img]
Preview
Text
s.Zrnovo.pdf

Download (45Kb) | Preview
Official URL: http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonsk...

Abstract

Поранешното село, а сега гратче, Зрново е семестено во Зрновската котлина во истoчниот дел на Егејска Македонија. Самата Зрновска котлина се наоѓа на прекрасна географска локација и е виситнски мост помеѓу Егејското море на југ (од кое е оддалечена само 50- 60 километри) и прекрасната Пирин Планина на север. Позната река која тече низ овој крај е Зрновска река која во јужниот дел на котлината се соединува со рекaта Пештерник и Долнобродската река.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Social Sciences > Social and economic geography
Divisions: Faculty of Law
Depositing User: Dejan Marolov
Date Deposited: 28 Jan 2013 13:32
Last Modified: 28 Jan 2013 13:32
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/5172

Actions (login required)

View Item View Item