Сиромаштијата – најцрното лице на кризата

Dimitrova, Janka (2012) Сиромаштијата – најцрното лице на кризата. In: „Лицата на кризата“, 9-10.03.2012, Европски Универзитет Скопје, Република Македонија.

[img]
Preview
Text
СИРОМАШТИЈАТА - НАЈЦРНОТО ЛИЦЕ НА КРИЗАТА.pdf

Download (445Kb) | Preview

Abstract

Глобалната економска криза сериозно навлезе во сите пори на општественото живеење, манифестирајки се преку намален обем на продажбата, стечај и ликвидација на голем број стопански субјекти, зголемена стапка на невработеност, поскапување на цените на основните животни продукти, електричната енергија, телефонот, парното и комуналните услуги, слаб интерес на странски инвеститори, речиси никакви домашни капитални инвестиции и др.. Крајниот ефект на сите овие нуспојави на кризата е сиромаштија на голем дел од светската популацијата. Статистиката вели дека секој четврти жител во земјава е сиромашен. Секој четврти граѓанин во земјава живее под долниот праг на сиромаштијата. Според истражувањето на угледниот лондонски „Економист“, Македонија е на врвот на листата според индексот на мизерија, меѓу 92 земји во светот, земајќи ги во предвид бројот на невработените и процентот на инфлација. Ваквите поразителни бројќи, се сериозен сигнал за брзо дејствување и превземање на решителни активни мерки за надминување на ваквата состојба како од страна на законодавната и извршната власт, така и од страна на топ менаџментот на водечките компании и од страна на бројните претприемачи во Република Македонија.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Economics
Depositing User: Janka Dimitrova
Date Deposited: 23 Jan 2013 14:27
Last Modified: 23 Jan 2013 14:27
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4860

Actions (login required)

View Item View Item