Културата и хуморот во наставата по англиски како странски јазик

Ulanska, Tatjana and Kirova, Snezana (2009) Културата и хуморот во наставата по англиски како странски јазик. In: Зборник радова са тречег конгреса Примењена лингвистика данас - измеџу теорије и праксе, 29 Nov - 01 Dec 2009, Нови Сад.

[img]
Preview
Text
Primenjena lingvistika.pdf

Download (6Mb) | Preview

Abstract

Во овој труд се зборува за важноста на предавање на елементите на културата на јазикот кој се изучува. Разликите во културата и недостатокот на културолошка свесност влијаат на значењето и правилното разбирање на она што е кажано во различни конотации.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Uncontrolled Keywords: култура, културолошка свесност, хумор, странски јазик
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Snezana Kirova
Date Deposited: 21 Jan 2013 15:20
Last Modified: 10 Sep 2013 08:47
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4718

Actions (login required)

View Item View Item