Чешлање и плетење на коса кај девојка во с. Скочивир, битолско

Janevski, Vladimir (2012) Чешлање и плетење на коса кај девојка во с. Скочивир, битолско. In: etnologist.

[img]
Preview
Text
2. Етнолог.pdf

Download (3305Kb) | Preview

Abstract

Во прилогот се дава осврт на чешлањето и плетењето на косата кај девојка во селото Скочивир. Во рефератот се прокажани сите етапи во изработкта на фризурата како и локалната терминологија која се користела кон крајот на 19 век и првите години од 20 век.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 01 Feb 2013 12:32
Last Modified: 01 Feb 2013 12:32
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/4293

Actions (login required)

View Item View Item