Геолошки методи на истражување - Шлиховска проспекција

Stefanova, Violeta and Sijakova-Ivanova, Tena and Mircovski, Vojo (2012) Геолошки методи на истражување - Шлиховска проспекција. Makedonsko rudarstvo i geologija-informativno-strucna revija (22). ISSN 1409-8288

[img]
Preview
Text
Виолета Стефанова-Шлиховска проспекција.pdf

Download (491Kb) | Preview

Abstract

Создавајки ја својата прва култура, народот по долината на Нил го познавал златото и со него ги полнел саркофазите и гробниците на своите фараони. Златото го познавале Асирците, Медијците, Бабилонците. Со откривањето на Америка луѓето почнале да го барат тој жолт метал кој претставува богатство. Денес цената на златото ги руши сите рекорди. Спрема некои аналитичари трендот на пораст ќе продолжи. Методите на истражување на златото ќе ги презентираме преку најстарата метода за пронаоѓање на златото и други минерали кои може да бидат економски интересни.

Item Type: Article
Subjects: Natural sciences > Earth and related environmental sciences
Divisions: Faculty of Natural and Technical Sciences
Depositing User: Violeta Stefanova
Date Deposited: 17 Dec 2012 13:39
Last Modified: 17 Dec 2012 13:39
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/3822

Actions (login required)

View Item View Item