Потенцијали за развој на екохотели во Дојран

Kolevska, Natasha and Nakovska, Julija (2012) Потенцијали за развој на екохотели во Дојран. In: Научно-стручна трибина на тема: „Туризмот во Дојранскиот регион“, 20 Apr 2012, Дојран, Р.Македонија.

[img]
Preview
Text
Potencijali za razvoj na ekohoteli vo Dojran.pdf

Download (426Kb) | Preview

Abstract

Како во светот така и во Р. Македонија туристичката индустрија бележи континуиран раст. Дојран е еден од градовите каде туристичкото стопанство претставува главна стопанска гранка. За таа цел во овој труд е направен краток преглед на целокупната туристичка индустрија притоа фокусирајќи се на екотуризмот како сектор со најбрз раст од оваа индустрија. Потенцијалите и можностите за развој на екотуризмот во Дојран како и придобивките од истиот се главниот фокус на овој труд.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Social Sciences > Other social sciences
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Natasa Miteva
Date Deposited: 04 Dec 2012 08:08
Last Modified: 02 Oct 2013 10:35
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/2965

Actions (login required)

View Item View Item