Жената во сајбер-просторот

Sarafova, Natasa (2019) Жената во сајбер-просторот. Зборник, Филолошки факултет, 10 (14). ISSN 1857-7059

[img]
Preview
Text
Труд Зборник Сајберфеминизам.pdf

Download (3551Kb) | Preview

Abstract

Интернетот стана основна инфраструктура на секојдневната комуникација. Тој е навистина посебен медиум кој овозможува здружување на низа различни комуникациски облици. Сајбер-просторот е очигледен простор на нецензурирано дејствување, со чувство на целосна слобода. Сајбер-феминизмот означува посебен простор во сајбер-просторот. Со формирањето на новата слика за жената и нејзината поврзаност со технологијата во сајбер-културата, за сајберфеминистките новите технологии отвораат нови можности за жената во економијата. Сајбер-феминизмот како идеjа или идеал стана плодно тло за воспоставување на нов правец или поджанр во феминистичко уметничка пракса препознатлива како сајберфеминистичка уметност. Клучни зборови : сајбер-феминизам, киборг, сајбер-простор, феминизам

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Natasa Sarafova
Date Deposited: 17 Feb 2020 09:11
Last Modified: 17 Feb 2020 09:11
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23823

Actions (login required)

View Item View Item