Брнички водопад

Dimitrov, Nikola (1999) Брнички водопад. Ревија Екологија, месечно издание за еколошка култура, Vol 5 (40), page 18, Скопје.

[img]
Preview
Text
Никола В. Димитров,Брнички водопад.pdf

Download (338Kb) | Preview

Abstract

Брничкиот водопад се наоѓа во Скочивирскат клисура на Брничка Река, лева притока на Црна Река. Водопадот е висок 18 метри. Најголема количина на вода има во рана пролет до 100 л/сек а најмала кон крајот на летото под 20 л/сек а температурата на водата изнесува 14 - 15 степени целзиусови. Водопадот ќе изчезне кога ќе се изградат ХЦ „Чебрен“ на Црна Река.

Item Type: Other
Subjects: Natural sciences > Earth and related environmental sciences
Social Sciences > Social and economic geography
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Nikola Dimitrov
Date Deposited: 10 Feb 2020 11:21
Last Modified: 10 Feb 2020 11:21
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/23764

Actions (login required)

View Item View Item