Најчести инфективни болести во Република Македонија

Kamceva, Milka and Kamcev, Nikola (2007) Најчести инфективни болести во Република Македонија. Црвен крст на Република Македонија, Скопје. ISBN 9989-2007-4-2

[img]
Preview
Text
НАЈЧЕСТИ ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.pdf

Download (143Kb) | Preview

Abstract

Инфективните болести се заболувања кои се предизвикани од патогени микроорганизми - бактерии, вируси, паразити, габички и сл. Се пренесуваат од инфициран човек или животно за здрав организам и имаат склоност да се распространуваат во вид на епидемии. Овие болести постојат откако постои човештвото. Нив ги спомнуваат и најстарите доктори: Хипократ, Гален, Авицена. Но, за нив повеќе се знае од периодот на XVI век или поточно од XVIII век кога е откриен причиителот на чумата. Во последните два века од вториот милениум датираат интензивни откритија на причинителите на овие болести, а со тоа се создаваат можности за нивно проучување, спречување и лекување.

Item Type: Book
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Nikola Kamcev
Date Deposited: 25 Nov 2019 11:17
Last Modified: 25 Nov 2019 11:17
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22928

Actions (login required)

View Item View Item