За предизвиците и перспективите на професијата учител. Научно - стручна трибина „Предизвиците и перспективите на учителската професија“

Mirascieva, Snezana and Petrova Gjorgjeva, Emilija and Koceva, Daniela (2016) За предизвиците и перспективите на професијата учител. Научно - стручна трибина „Предизвиците и перспективите на учителската професија“. In: Научно - стручна трибина „Предизвиците и перспективите на учителската професија“.

[img]
Preview
Text
КОНЕЧНА ЛИСТА НАУЧЕСНИЦИ ЗА ТРИБИНА 2016 ИНТ..pdf

Download (251Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
2016 МИР.pdf

Download (736Kb) | Preview

Abstract

Општествените промени и барањата како нивна последица пред учителот поставуваат нови предизвици и перспективи. Менување и богатење со нови знаења, развивање нови вештини, креирање нови односи се предизвик за учителот. Формалното образование не е доволно за да се соочи со нив. Перспективата на професијата учителот треба да ја бара во филозофијата на доживотно учење и континуиран развој. Клучни зборови: учител, доживотно учење, професионален развој.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Daniela Koceva
Date Deposited: 24 Oct 2019 11:37
Last Modified: 24 Oct 2019 11:37
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22718

Actions (login required)

View Item View Item